След окончателните резултати от вота идва време за равносметката и анализ

...
След окончателните резултати от вота идва време за равносметката и анализ
Коментари Харесай

На картата: Коя партия къде получи най-силна подкрепа?

След окончателните резултати от вота идва време за равносметката и разбор къде са най-верните гласоподаватели на политическите обединения.

Победителят на вота ГЕРБ-СДС има най-вече симпатизанти в област Перник, където е и най-високият им резултат – близо 36%. Ключова беше тази борба за ГЕРБ, защото там те се изправиха против някогашния силов министър Бойко Рашков. Рашков водеше листата на „ Продължаваме промяната “, а тази на ГЕРБ-СДС – финансистът Кирил Ананиев.



От партията на Бойко Борисов могат да запишат като доста добър и резултата си във Кюстендил – с 1% по-малко от най-хубавия им. В Габрово като водач Томислав Дончев е съумял да спечели  33% от гласувалите. Сливен, Ловеч и Враца също са сполучливи региони за партията на този избор.



Бившите първи, а днес втори на избори –  " Продължаваме промяната ", регистрират най-високо доверие в София. Именно в столицата е резултатът, който ще запишат като най-хубав – в 23 МИР събират 28,63% от поддръжката на хората. Заслугата е на един от водачите на групировката – Асен Василев.



Кирил Петков също се е показал добре като лидер в 24 МИР, а оспорваната борба в така наречен лидерски регион – 25 МИР, остави „ Продължаваме промяната “ на второ място. Все пак Христо Петров-Ицо Хазарта успя да събере повече преференции от Бойко Борисов.



И на над 300 км от София – в Русе, от „ Продължаваме промяната “ записват добър триумф с малко над 23%.

По-скоро сполучлив, в сравнение с неуспешен е вотът зад граница за тях. В Китай „ Продължаваме промяната “ е победител сред сънародниците ни. 

Без изненади ДПС е спечелилият в област Кърджали. Там е и най-високият резултат за придвижването – 71,18%. Традиционно акцията беше водена от водача Мустафа Карадайъ. Останалите шест партии, които влизат в Народното събрание, регистрират най-ниския си резултат точно в тази област.

 



Къде са най-хубавите резултати на ДПС

И на този избор поддръжката за ДПС е съсредоточена в североизтока. Разград, Търговище, Шумен, Силистра са областите с доста положителни индикатори за придвижването. И вотът от чужбина – 31,80% поддръжка за ДПС.



При вота зад граница „ Възраждане “ също има забележителен дял с поддръжка от 14,46%. Партията на Костадин Костадинов е безспорният лидер сред българите в Русия.



160 гласа от там отидоха точно в тяхното поле. „ Възраждане “ печели и вота на българите в Австралия. У нас имат добър резултат във Варна, родният град на водача Костадинов.



Равносметката за БСП – най-добре са се показали в Ямбол – над 18% поддръжка. Ако има вътрешнопартийни награди, то такава ще получи Кристиан Вигенин като лидер.



Плевен, Добрич, Пловдив-област, Велико Търново влизат в челната петорка на социалистите. Като изключим Кърджали, минимум симпатизанти от БСП са разкрили в Разград и два от софийските региона. 

Победители за себе си в София са от „ Демократична България “. Бившият правосъден министър от кабинета „ Петков “ Надежда Йорданова се е справила със задачата си и е донесла най-хубавият резултат за групировката в 23 МИР в София – близо 20%.



При " Демократична България " се следи и огромен брой преференции и надлежно разбърквания от първичната партийна класификация. Христо Иванов също е може да бъде поздравен – вторият най-силен резултат е в 24 МИР. Извън страната и Видин също носят мощ на обединението.

Партията на Стефан Янев „ Български напредък “, която се яви за първи път на избори, печели най-вече гласове в София-област – 8,08%.

 



Къде са най-хубавите резултати на БГ Възход

Партията записва относително непосредствен резултат в цялата страна. След Кърджали, в Разград са били най-скептични към новия политически състезател. За депутатските банки в 48-мия парламент за „ Български напредък “ са съдействали и гласовете от Хасково, Кюстендил, Бургас.

Този избор сподели обаче едно ясно обръщение на гласоподавателите – желаят да гласоподават, само че не знаят за кого.



След като се вкара наложителното гласоподаване през 2016 година, се появи и опцията „ Не поддържам никого “. Тази алтернатива въздейства единствено на изборната интензивност, само че не и на самото систематизиране на мандатите в Народното събрание. Заради това и не можем да я определим като наказване за политиците, само че въпреки всичко ни демонстрира и по какъв начин се движи протестният избор на хората.

За първи път опцията е употребена на парламентарния избор през 2017 година – тогава и на вота на 2 октомври тази година е употребена най-активно:

- април 2021 – 47 749
- юли 2021 – 35 201
- ноември 2021 – 35 745
- октомври 2022 - 87 634

Ниската интензивност и високият протестен избор вървят ръка за ръка и с различен връх, а именно колко гласа са нужни, с цел да получиш депутатско място. Разбира се, приказваме за междинна сметка, защото по региони мандатите се пресмятат по тъкмо избрана математическа формула и са на база на популацията по места.

Логично по-големите области имат потребност да бъдат показани от повече народни представители. Тук би трябвало да разбираем на феновете, че при разпределянето на мандатите значение имат единствено гласовете за партиите, които са влезнали в Народното събрание. Тоест минали са бариерата.

 



Колко гласа са нужни за депутатско място

Обичайно са нужни към 12-13 000 гласа, а на изборите за 48-ото Народно заседание – 9480 гласа.



Коя хартия какъв брой мандата получава

Най-голямата парламентарна група - тази на ГЕРБ-СДС ще разполага със 67 народни представители. Следващата по величина парламентарна група ще бъде на " Продължаваме промяната ", които ще имат 53 депутати. Народните представители от ДПС ще бъдат 36, от " Възраждане " и БСП съответно – 27 и 25. „ Демократична България “ ще има 20 души в пленарната зала. Най-малко ще са хората на " Български напредък " – 12.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР